Приєднуйтесь до нас: Facebook YouTube
Вибір за датою
Цитата дня
Уся пи*дота, що краде гроші на війні, мусить знати: ми вас, упирі та бля*і, на олівець кровʼю своєю пишемо. Сторінок там вже не мало... Ті з нас, хто повернеться з війни живим, знайдуть кожного. Тікайте не озираючись. А краще застрельтеся. У*обки.
МАДЯР 07.01.2024
Суспільна думка
Політика
10 лютого 2023, 17:48

Дальність ураження до 560 км: які далекобійні ракети можуть з'явитися в ЗСУ від Великої Британії

8 лютого 2023 року президент України Володимир Зеленський відвідав з робочим візитом Велику Британію і домовився з прем'єр-міністром країни Ріші Сунаком про постачання озброєнь, які забезпечать Збройним силам України "можливості більшої дальності". А вже наступного дня, 9 лютого, голова Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що питання далекобійної зброї і винищувачів для України скоро може бути вирішеним. OBOZREVATEL розбирався – що це може бути за зброя і як вона може вплинути на перебіг війни в Україні.

Передумови

Попри складну ситуацію на Донбасі і чутки про нове російське вторгнення, Україна продовжує повним ходом готуватися до власного масштабного контрнаступу і повного звільнення окупованих Росією територій. Насамперед для цього потрібна зброя – важка і дальнього радіуса дії. Отримати таку наразі можна лише у західних союзників.

Abrams і "крилаті бомби" до кінця 2023 року – це добре, але, крім них, потрібна топзброя, і вже на сьогоднішній день, а у Європі така зброя власного виробництва (щоб не залежати від дозволу на реекспорт) є у Великої Британії. Насамперед це ракети великого (порівняно з наявним у ЗСУ) радіуса дії. В цьому контексті візит президента України Володимира Зеленського до Лондона виглядає цілком закономірним кроком.

Про яку зброю йдеться

У Великої Британії є певний арсенал ракет, здатний вражати цілі на відстані кількох сотень кілометрів. Йдеться про авіаційні ракети SPEAR 3 (до 140 км), і Storm Shadow, відому також під назвою SCALP (до 560 км).

Також є протикорабельні ракети Harpoon з наземними пусковими установками на колісних шасі (максимальна дальність ураження – до 220 км), які теоретично можна використовувати й для ударів по наземних цілях.

Крім цього, у Великої Британії на зберіганні мають бути старі, але ефективні оперативно-тактичні комплекси MGM-52 Lance (радіус дії – до 121 км), які ще у 1993 році були замінені на MGM-140 ATACMS (радіус дії – до 300 км), але досі не утилізовані. Що ж до самих ATACMS, то тут наразі все безнадійно – дозвіл на їх реекспорт мають надати США, а вони поки що проти.

Крилата ракета Storm Shadow (SCALP) – дальність ураження до 560 км

Storm Shadow – це франко-британська авіаційна крилата ракета класу "повітря-земля", призначена для знищення важливих стаціонарних цілей, які добре захищені засобами протиповітряної оборони. Вона може використовуватися в будь-який час доби, складних метеоумовах і у разі застосування противником засобів радіоелектронної протидії.

Власне, Storm Shadow – це британська назва ракети, тоді як у Франції вона взята на озброєння під назвою SCALP EG. Тому, якщо говорити про передачу саме британських ракет, до правильніше вживати британську назву.

Загалом французький та британський варіанти ракети ідентичні, відмінності полягають лише в програмному забезпеченні та літаках, які виступають носіями ракет (Typhoon у Британії і Rafale у Франції).

Базова версія ракети Storm Shadow завдовжки 5,1 м, діаметром 0,48 м і з розмахом крил 3 м має масу 1300 кг, з яких 450 кг припадає на боєголовку. Вона може вражати цілі на відстані до 560 км.


OBOZREVATEL
+Поширити: