Приєднуйтесь до нас: Facebook YouTube
Вибір за датою
Цитата дня
Свідоме знищення терористами дамби ГЕС – з усіх поглядів у світі виглядає однаково. І для Африки, і для Європи, і для Сполучених Штатів, і для Китаю, і для Австралії, і для Індії рукотворні катастрофи – це зло. Ми повинні зупинити російське зло.
Володимир Зеленський
Суспільна думка
18 червня 2023

Якщо радіація: коли й як правильно приймати йодид калію

З початком повномасштабної війни і ядерних загроз, які висловлюються президентом рф володимиром путіним, українці все більше почуваються занепокоєними небезпекою радіації. російські військові вже зайняли Запорізьку атомну електростанцію, а попередньо захопили Чорнобильську АЕС. В разі радіаційної аварії, Міністерство охорони здоров'я має забезпечити населення пігулками йодиду калію, що допомагає нейтралізувати вплив радіоактивного йоду на організм.

Irta-Fax, з метою інформування громадськості, розповідає про правильний спосіб вживання цих ліків у разі загрози радіоактивного забруднення. Йодид калію є ефективним заходом захисту від радіації, проте його використання має бути обмеженим і рекомендується лише в надзвичайних ситуаціях, коли підтверджена присутність радіаційної небезпеки.

Важливо зазначити, що вживання йодиду калію має свої протипоказання і обмеження. Ці ліки не рекомендується приймати без підтвердженої надзвичайної ситуації, оскільки неправильне використання може викликати побічні ефекти та загрозу здоров'ю. Використання йодиду калію має бути узгодженим зі службами охорони здоров'я та дотримуватись конкретних дозувань, щоб уникнути непотрібних ризиків.

Незважаючи на поточну ситуацію, владні структури і МОЗ продовжують зосереджувати зусилля на мінімізації радіаційних загроз та забезпеченні безпеки населення. Розуміння правильного вживання йодиду калію є важливим кроком до забезпечення безпеки у разі радіаційної аварії.

Ілюстративне фотоІлюстративне фото

Як діяти в разі витоку радіації

У Міністерстві охорони здоров'я України постійно відслідковують радіаційний фон на всій території країни з метою забезпечення безпеки населення.

За словами керівника директорату громадського здоров'я МОЗ Олексія Даниленка, у разі виявлення відхилень від норми, будуть прийняті відповідні заходи. Важливо, щоб громадяни знали, як діяти у разі радіаційної аварії. За рекомендаціями МОЗ, в таких ситуаціях важливо залишатися в приміщенні. Якщо ви перебуваєте на вулиці, варто якнайшвидше зайти в будинок і надійно закрити вікна, двері, а також вентиляційні отвори. Крім того, рекомендується запастися достатньою кількістю води та слідкувати за офіційними джерелами інформації для отримання актуальних повідомлень.

Важливо відзначити, що доки немає офіційного сповіщення від владних органів щодо евакуації чи проведення йодної профілактики, не слід приймати пігулки йодиду калію самостійно. Представник міністерства наголошує, що такі дії можуть бути шкідливими для здоров'я.

У якому випадку треба приймати йодид калію

В разі будь-якої загрози або викиду радіації, українці будуть отримувати оперативну інформацію щодо необхідності прийняття пігулок та місць, де їх можна отримати. Цю інформацію оприлюднять офіційні органи влади та Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) через різноманітні канали зв'язку, такі як радіо, телебачення, офіційні веб-сайти та інші. Тому важливо мати доступ до мобільного інтернету, теле- та радіозв'язку.

Керівник Директорату громадського здоров'я МОЗ заспокоює населення, стверджуючи, що ліки будуть роздаватися безкоштовно.

"Влада матиме інформацію про рух хмари та визначить території, де необхідно вживати заходи захисту. Вже зараз встановлені пункти видачі препаратів, і місцеві та центральні органи влади будуть повідомляти про них, де можна отримати йодид калію", — пояснює він.

Важливо зауважити, що зараз немає потреби приймати пігулки "профілактично". Згідно з думкою Сергія Цимбалюка, спеціаліста з ендокринної хірургії Київського міського ендокринологічного центру, ці препарати мають лише обмежений час дії і можуть спричинити порушення функції щитоподібної залози, блокувати її роботу.

"Приймати йодид калію без офіційного сповіщення не рекомендується, оскільки це може призвести до ускладнень у вигляді різних захворювань щитоподібної залози. Ефективне застосування препарату передбачає прийом за 6 годин до можливого впливу радіоактивного йоду та впродовж 8 годин після такого впливу", — попереджає медик.

фото ілюстративнефото ілюстративне

Чому використовують саме йодид калію

Під час радіаційного викиду, у повітря потрапляє радіоактивний йод, який може негативно вплинути на щитоподібну залозу, повідомляє Сергій Цимбалюк, експерт з ендокринної хірургії Київського міського ендокринологічного центру.

За інформацією від Сергія Цимбалюка, йодид калію є найефективнішим засобом для блокування щитоподібної залози та запобігання накопиченню радіоактивного йоду в організмі. Важливо відмітити, що це стосується саме йодиду калію, а не будь-яких інших препаратів, які містять йод.

"Застосування йодиду калію може врятувати щитоподібну залозу від негативного впливу радіоактивного йоду, який спричиняє розвиток злоякісних процесів у цьому органі. Рекомендації полягають у блокуванні щитоподібної залози звичайним йодом, щоб вона не могла захопити шкідливий радіоактивний йод", — пояснює Сергій Цимбалюк.

Експерт також вказує, що профілактика за допомогою йодиду калію є ефективною лише проти радіоактивного йоду. Інші радіоактивні речовини, наприклад, стронцій, можуть впливати більше на кісткову систему та інші органи, додає лікар.

фото ілюстративнефото ілюстративне

Коли, кому та в яких дозах рекомендований йодид калію

У разі виникнення радіаційної небезпеки, медичні працівники наголошують, що не всім необхідно приймати пігулки з йодидом калію, оскільки це може мати як позитивний, так і негативний вплив на здоров'я. Ось декілька рекомендацій, що надаються Міністерством охорони здоров'я та лікарями:

  • Приймати йодид калію слід тільки після офіційного сповіщення та лише один раз.
  • Оптимальний ефект препарату досягається, коли його приймають не раніше, ніж за шість годин (але не менше трьох годин) до прибуття радіоактивної хмари на територію.
  • Йодид калію продовжує бути ефективним протягом шести-восьми годин після надходження хмари.
  • Через 14 годин після враження радіоактивним йодом ефективність йодної профілактики зменшується на 50%.
  • Через 24 години йодна профілактика стає неефективною і може навіть завдати шкоди.

Враховуючи ці поради, особливо важливо слідкувати за офіційними сповіщеннями та інструкціями від владних органів, щоб правильно застосувати йодид калію та забезпечити максимальний захист у разі радіаційної небезпеки.

Які дози пігулок калію йодиду приймати:

  • діти від одного місяця до трьох років — 32 мг,
  • діти 3-12 років — 62,5 мг,
  • підлітки 12-13 років та дорослі до 40 років — 125 мг

Хто не повинен приймати калій йодид: роз'яснення фахівців

У зв'язку з проведенням профілактичних заходів стосовно радіаційної небезпеки, медичні експерти звертають увагу на особливості прийому калію йодиду. Згідно з рекомендаціями лікарів, ось деякі винятки та ситуації, коли прийом йодиду калію не є необхідним:

1 Люди віком понад 40 років, за винятком вагітних жінок або тих, які годують груддю, зазвичай не потребують прийому калію йодиду, оскільки щитоподібна залоза у цьому віці не накопичує радіоактивний йод. Більше того, прийом препарату в цьому віці може спричинити порушення функції щитоподібної залози, зокрема гіпотеріозу.

2 Профілактика йодом також має свої винятки. Необхідно уникати прийому препарату у випадку алергічних реакцій на йодні препарати, наявності певних захворювань щитоподібної залози, дерматиту та васкуліту.

Чи можна замінити йодид калію іншими препаратами і чи можна купити його в аптеці

В аптеках стає дедалі складніше знайти калій йодид без рецепту, оскільки попит на цей препарат зростає серед населення. Завідувач аптеки, Олександр Ломака, пояснює, що наявність йодиду калію нестабільна, оскільки люди швидко розкуповують його. Альтернативних препаратів з високим вмістом йоду також недостатньо.

Експерти наголошують, що самолікування не може бути прийнятним. Часто фармацевти доводиться пояснювати покупцям, що не кожен препарат, що містить йод, є замінником калію йодиду. Ані спиртова настоянка 5% йоду, ні "Люголь", "Йодомарин" та інші, не мають достатньої концентрації йоду для ефективної профілактики.

Однак, деякі люди вважають калій йодид необхідним і носять його з собою у гаманці, особливо родичі тих, хто проживає в зонах, де існує потенційна небезпека. Їм важливо бути готовими до екстрених ситуацій і мати можливість прийняти пігулку негайно.

У МОЗ наполягають: скуповувати препарат в аптеках не потрібно. Дійсно, в 30-кілометровій зоні ЗАЕС людям видають пігулки. Також калію йодид вже почали роздавати українцям, які живуть в радіусі ста кілометрів від Запорізької АЕС, розповідає Олексій Даниленко.

Проте іншим мешканцям країни перейматися не варто: якщо станеться надзвичайна ситуація, всі жителі України зможуть отримати пігулки у відповідних пунктах видачі. Препаратом для екстреної йодопрофілактики, каже, держава забезпечена. Нещодавно Україна від ЄС додатково отримала 5,5 мільйона пігулок.

фото ілюстративнефото ілюстративне


irta-fax
+Поширити: